Dzisiejsza Niedziela Palmowa wprowadza nas w tajemnicę Wielkiego Tygodnia. Tak jak Pan Jezus wszedł do Jerozolimy, tak przychodzi dziś do każdego z nas. Oby nie okazało się jednak, że stoimy w tłumie, który woła: „Hosanna”, a za chwilę będzie wołał: „Na krzyż z Nim!”.

1. Dziś Msze św. o 7.30 i 11.00. Nie będzie Mszy św. na Wisowatkach.
  2. Codziennie gromadźmy się w naszych domach na wspólny różaniec w intencji chorych na koronawirusa, za służbę zdrowia, kierujących naszym państwem i o oddalenie pandemii. O godz. 20.30 odmówmy jedną część różańca św. oraz Apel Jasnogórski, łącząc się z Jasną Górą.
  3. Proszę wszystkie rodziny aby w Wielką Środę wieczorem w swoich domach przeżyły rodzinne nabożeństwo pojednania, w oparciu o przygotowywany rytuał. W kontekście utrudnionego dostępu do sakramentu pokuty i pojednania, ta wspólna modlitwa pokutna, może być ważnym wydarzeniem na drodze wielkopostnego nawrócenia i przygotowaniem do świętowania męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa. Rytuał jest na stronach internetowych.
  4. W nabożeństwach Triduum uczestniczą tylko kapłani, osoby konsekrowane i asysta. Wszyscy parafianie uczestniczą przez transmisje.
  5. W Wielki Czwartek we wszystkich parafiach celebrowana jest tylko jedna Msza Święta, zwana Mszą Wieczerzy Pańskiej, na pamiątką ustanowienia przez Chrystusa sakramentów Eucharystii i kapłaństwa. Rozpoczyna ona Triduum Paschalne. Liturgia tej Mszy Świętej w naszym kościele rozpocznie się o godz. 18.00. Wzbudźmy sobie akt żalu doskonałego (np.„Panie Boże bardzo Cię kocham i z miłości do Ciebie żałuję za wszystkie moje popełnione grzechy i obiecuję, że kiedy to będzie możliwe wyspowiadam się szczerze z tych wszystkich grzechów”). połączonego ze szczerą wolą wyspowiadania się jak tylko to już będzie możliwe i przyjmijmy Komunię Św. duchową („Wierzę Panie Jezu, że jesteś rzeczywiście obecny w Eucharystii. Kocham Cię! Żałuję za grzechy, którymi Cię obraziłem. Przyjdź do mojego serca i zamieszkaj w nim. Amen”), dziękując Bogu za dar Eucharystii i Kapłaństwa
  6. W Wielki Piątek zachowujemy post ścisły i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Powstrzymanie się od spożywania potraw mięsnych dobrze rozciągnąć też na Wielką Sobotę. Niech towarzyszy nam modlitwa, skupienie i zaduma nad Tajemnicą Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa. Tego dnia na znak smutku i żałoby nie sprawuje się Eucharystii. O godz. 15.00 Droga Krzyżowa i Koronka do Bożego Miłosierdzia. Liturgię wielkopiątkową rozpoczniemy o godz. 18.00. Symbolicznie będzie umieszczona przy ołtarzu figura Pana Jezusa.
    W centralnym miejscu ustawmy w tym dniu Krzyż(i świece), niech on nam towarzyszy przez cały dzień, ucałujmy Go z szacunkiem. Zachęcam do odprawienia w domu drogi krzyżowej i modlitwy osobistej, która pozwoli przyjąć owoce Męki Pańskiej.
  7. Wielka Sobota jest to czas upamiętniający zstąpienie Chrystusa do otchłani, nadal obowiązują cisza i zaduma nad śmiercią Chrystusa. Obrzędy Wigilii Paschalnej będą o godz. 19.00.       Proszę o zapalenie świec w domu w Wielką Sobotę w czasie odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych.
    Nie będzie tradycyjnego obrzęd błogosławienia pokarmów i wody święconej w kościele i w innych miejscach. Nie rezygnujmy jednak z przygotowania tradycyjnych pokarmów na stół wielkanocny i dokonajmy obrzędu ich błogosławieństwa przed śniadaniem wielkanocnym. Czyni to ojciec lub matka.
  8. W Wielki Czwartek i w Wielką Sobotę dzwony będą dzwonić nie na Chwała na wysokości lecz na rozpoczęcie nabożeństw.
  9. W Wielką sobotę po skończonym nabożeństwie dzwony kościelne będą dzwonić przez 15 minut w całej diecezji ogłaszając zmartwychwstanie Chrystusa.
  10. W Wielki Piątek i Sobotę będzie otwarty przedsionek kościoła, można wstąpić na modlitwę czy zakupić baranki wielkanocne i Gościa Niedzielnego.
  11. Na stronach internetowych parafii i diecezji jest umieszczony Rytuał rodzinny, który pomoże nam przeżywać te święte dni.
  12. Zachęcam do wysłuchania rekolekcji, które wygłosi Ks. Biskup Leszek Leszkiewicz, transmitowanych przez radio RDN Małopolska, dzisiaj o godz. 10.30 oraz o 18.00 w Wielki Poniedziałek, Wtorek i Środę.
  13. W sprawach parafialnych, spowiedzi indywidualnej czy posługi Komunii św. dla ciężko chorych można zawsze dzwonić. W środę zakończyłem kwarantannę z wynikiem negatywnym na obecność koronawirusa, dziękuję za Waszą modlitwę i wszelkie oznaki życzliwości, polecajmy w modlitwie kapłanów z dekanatu i osoby z naszej parafii który czekają na wyniki badań.

Intencje mszalne:  5 IV 2020 -  12 IV 2020

Niedziela 5 IV
7.30 Za Parafian – o Bożą Opatrzność i zatrzymanie pandemii!!!
9.30 + Maria ŁOBODA z intencji Marii i Aleksandra Golonka z rodziną
11.00 + Władysław WRÓBEL z intencji uczestników pogrzebu
18.00 Stanisław CZOSNEK z intencji Dawida i Łukasza
18.00 + Za Parafian – o Bożą Opatrzność i zatrzymanie pandemii!!!
 18.00 +Maria PALECZEK w 30 dzień po śm. z int. córki Czesławy z mężem
18.00  + Stanisław WYCZESANY w 6 r. śm., żona Zofia
19.00  + Władysław JĘDRAS
Niedziela
12 IV  7.30 + Stanisław GUT w r. śm.   11.00  O Boże błogosławieństwo dla członków Klubu Niedzieliska z Chicago, wszystkich rodaków z Chicago, opiekę Matki Bożej i św. Feliksa w czasie epidemii intencji Prezes i Zarządu Klubu Niedzieliska w Chicago

Niech Boże błogosławieństwo towarzyszy nam w tym szczególnym czasie, niech nie zabraknie naszej żarliwej modlitwy, odpowiedzialności, niech nas wszystkich strzeże dobry Bóg!