2010

a-12W niedzielę 13 czerwca 2010 r. świętowaliśmy w naszej parafii odpust ku czci św. Feliksa, papieża i męczennika. Uroczystej Mszy św. odpustowej przewodniczył i kazanie wygłosił ks. prałat dr Jan Piotrowski, proboszcz parafii św. Małgorzaty w Nowym Sączu, prepozyt kapituły Kolegiackiej w Nowym Sączu i dyrektor krajowy Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce. W homilii kaznodzieja wskazał na św. Feliksa i błog. ks. Jerzego Popiełuszkę jako na wzór dla każdego chrześcijanina, w szczególności jako wzór w dochowywaniu Bogu wierności, która dziś często postrzegana jest jako wartość niepopularna. Kaznodzieja nawiązał do swoich związków z Niedzieliskami(sam pochodzi ze Szczurowej), min. do swojej posługi w naszej parafii po swoich świeceniach kapłańskich i śmierci ks. Stanisława Augustyna, proboszcza w Niedzieliskach w 1980 r. Po sumie odbyła się procesja z Najświętszym Sakramentem wokół kościoła. W trakcie procesji tradycyjnie posługiwali strażacy OSP Niedzieliska, niosąc sztandary i chorągwie oraz baldachim. Na zakończenie mszy św. ks. Jan Piotrowski udzielił wszystkim błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem. Na odpust przybyli licznie kapłani z całego dekanatu Uście Solne na czele z ks. prałatem Stanisławem Tabisiem, dziekanem i proboszczem parafii Strzelce Wielkie.

a-13Uroczystość Bożego Ciała obchodzona jest w czwartek po oktawie Zesłania Ducha Świętego - wypada zawsze 60 dni po Wielkanocy. W tym roku wypada ono 3 czerwca. Jest to święto ustawowo wolne od pracy. Uroczystość Bożego Ciała jest uroczystością liturgiczną mającą na celu uczczenie Najświętszego Sakramentu -  ustanowienie Eucharystii przez Jezusa Chrystusa podczas Ostatniej Wieczerzy. Procesje na Boże Ciało są publicznym wyznaniem wiary i pobożności. Procesja z Najświętszym Sakramentem ku czci Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej wyrusza z kościoła zawsze po głównej mszy świętej. Podczas procesji dzieci pierwszokomunijne sypią świeże kwiaty, biją dzwony oraz śpiewane są pieśni eucharystyczne. Wierni niosą krzyż, ruchome ołtarze (feretrony), obrazy, figurki, chorągwie i sztandary. Procesja zatrzymuje się kolejno przy 4 ołtarzach, gdzie czytane są fragmenty z każdej Ewangelii związane z Eucharystią. W tym roku procesja Bożego Ciała w naszej parafii przebiegała na trasie: z kościoła w stronę „Gór” i z powrotem. 4 ołtarze przygotowali parafianie z Gór i jeden z Błonia. Symbolika i słowa na poszczególnych ołtarzach nawiązywały do tajemnicy Eucharystii. Ołtarze były pięknie wykonane, do czego przyczyniły się również malowane na płótnie w jednym stylu treści poszczególnych ołtarzy.

A-11W poniedziałek 31 V w święto Matki Kościoła w kościele w Szczurowej młodzież z naszej parafii z klasy III Gimnazjum razem z młodzieżą z parafii Szczurowa, Strzelce Wielkie i Drwinia przyjęła Sakrament Bierzmowania, którego udzielił ks. biskup Andrzej Jeż. W homilii ks. biskup nawiązał do tego święta, ukazując Maryję, która zawierzyła Bogu, pełniła jego wolę. Może być wzorem dla młodzieży którzy umocnieni darami Ducha Świętego mają być świadkami zawierzenia Bogu w swoim życiu. Sakrament Bierzmowania przyjęli: Banaś Agnieszka, Budek Bartłomiej, Czachor Magdalena, Gibuła Mateusz, Gruszka Dawid, Hachaj Sylwia, Kocot Klaudia, Lipchardt Paweł, Pudełko Iwona, Rams Magdalena, Sorota Aleksandra, Sowidzki Artur, Zachara Izabela, Wróbel Katarzyna.

a-09Przed uroczystością Wniebowstąpienia Pańskiego do przydrożnych krzyży wyruszają procesje ze śpiewem Litanii do Wszystkich Świętych. Wierni proszą Boga o oddalenie niszczących żywiołów i o dobre urodzaje. Ta piękna tradycja tzw. dni krzyżowych ma już ponad 1500 lat. Narodziła się we Francji. Kiedy około 450 r. kraj ten nawiedziły gwałtowne klęski żywiołowe św. Mamert, biskup Vienne, nakazał odprawianie procesji błagalnych na trzy dni przed Wniebowstąpieniem. W 511 r. zwyczaj zatwierdzono dla całej Francji, a z czasem przyjął się w całym Kościele. Te trzy dni błagalnych modlitw nazywano litaniae minores (litanie mniejsze), w odróżnieniu od procesji o podobnym charakterze odprawianej w święto św. Marka Ewangelisty (25 kwietnia), zwanej litania maior (litania większa). Tradycyjne procesje błagalne, połączone ze śpiewem Litanii Loretańskiej odprawiliśmy również w naszej parafii. O godz. 18.00 przez trzy dni była Msza św. i procesja pod Krzyż u pana Tadeusza Cierniaka, pod figurę św. Stanisława i pod Krzyż misyjny. Odprawiono również procesje na Wisowatkach pod kapliczkę u państwa Cisaków.

a-08W dniach od 14 do 16 V 2010 r.  w Diecezjalnym Domu Formacji Misyjnej w Czchowie - Kozieńcu odbyło się spotkanie formacyjne dla członków róż różańcowych. W spotkaniu uczestniczyło 29 osób  z 13 parafii naszej diecezji.  Z naszej parafii w tym spotkaniu wzięły udział dwie osoby: panie Zdunek Czesław(róża św. Kingi) i Seremak Maria(róża św. Magdaleny). Uczestnicy zapoznali się min. z postacią ks. Jana Czuby, misjonarza zamordowanego w Kongo 27 X 1998 r. oraz obejrzeli film o pracy misyjnej naszych misjonarzy w RCA i Kongo. Spotkanie prowadziła siostra Kinga Kozdrój z Wydziału Misyjnego Kurii Diecezjalnej w Tarnowie oraz ks. Andrzej Augustyn, animator diecezjalny Dzieła św. Piotra Apostoła.

a-1015 V dzieci z Grupy Misyjnej oraz ministranci wyruszyli na wycieczkę do Lipnicy Murowanej i Nowego Wiśnicza. W wycieczce wzięło udział 30 osób. Najpierw nawiedziliśmy Lipnicę Murowaną, miejsce znane min. z konkursu palm wielkanocnych. Ale jest to również ziemia wielu świętych i błogosławionych(św. Szymon z Lipnicy, św. Urszula Ledóchowska, bł. Maria Teresa Ledóchowska). Z pomocą przewodnika zwiedziliśmy min. kościół św. Leonarda z XV w., kościół pw. Św. Szymona oraz kościół parafialny pod wezwaniem św. Andrzeja apostoła. Modliliśmy się przez wstawiennictwo patronki misji bł. Marii Teresy Ledóchowskiej. Kolejnym miejscem na naszej trasie był gotycki zamek w Nowym Wiśniczu z XV w. Mogliśmy zwiedzić cały prawie cały zamek oraz poszczególne komnaty i min. wystawę rzeźb i pomników Jana Pawła II, wykonanych przez znanego rzeźbiarza Czesława Dźwigaja. Ostatni punkt wycieczki to Kraków i film animowany w wersji 3D „Jak wytresować smoka”, który wszystkim bardzo się podobał.

a-07W niedzielę 9 V 2010 r. odbył się odpust  ku czci św. Stanisława, biskupa i męczennika, patrona kaplicy na Wisowatkach. Uroczystej sumie przewodniczył i wygłosił homilię ks. mgr Czesław Jarosz, wikariusz w parafii Narodzenia NMP w Borzęcinie. W kazaniu sumista nawiązał do związków Borzęcina z kaplicą w Wisowatkach (Wisowatki należały wcześniej do parafii Borzęcin, zostały przyłączone do Niedzielisk w 1951 r. w chwili powstania parafii w Niedzieliskach) oraz ukazał postać św. Stanisława jako patrona ładu społecznego i moralnego z którego i dzisiaj możemy czerpać wzór i do niego się uciekać. Uroczystość odpustową swoją obecnością zaszczycił również ks. mgr Czesław Paszyński proboszcz parafii Borzęcin.