z711 lutego 2008 r., w Sanktuarium w Porąbce Uszewskiej odbyły się Diecezjalne obchody XVI Światowego Dnia Chorego. Pod koniec XIX wieku ks. Jan Palka, ówczesny wikariusz w Porąbce Uszewskiej, wielki czciciel Matki Bożej, pielgrzymował do Lourdes. Tak zachwycił się tamtym miejscem i jego atmosferą, że postanowił wybudować podobną Grotę w parafii, w której pracował. Chciał w ten sposób ożywić na nowo kult Maryi. Miejsce pod Grotę wyznaczono na malowniczym wzniesieniu Gdów. W budowę zaangażowali się parafianie. Dzięki ich wysiłkowi latem 1904 roku, ukończona została najważniejsza - środkowa część Groty. Poświęcono ją 8 grudnia. Rok później dobudowano dalsze boczne części Groty. Z biegiem lat zmieniało się oblicze tego miejsca. Otaczane troską przez duszpasterzy i wiernych stawało się coraz piękniejsze. Z roku na rok coraz więcej przybywa tu pielgrzymów.

Z naszej parafii w uroczystościach wzięło udział 30 osób. Centralnym punktem uroczystości była Msza św. o godz. 16.30 – celebrowana pod przewodnictwem biskupa tarnowskiego Wiktora Skworca. Z uwagą wysłuchaliśmy słów ks. bpa o objawieniach w Lourdes i opiece Matki Bożej nad chorymi. Po Mszy św. odbyła się tradycyjna procesja ze świecami do groty Matki Bożej połączona z odmawianiem tajemnic różańca św.