z-27Światowy Dzień Misyjny obchodzony jest od 1926 r., kiedy papież Pius XI na prośbę Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary ogłosił „Dzień Modlitwy i upowszechnienia idei misyjnej”. Jest to dzień solidarności misyjnej w całym Kościele powszechnym. Angażuje wszystkich katolików do współpracy misyjnej przez modlitwę i składanie ofiar na rzecz Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary. Według danych Komisji Episkopatu Polski ds. Misji z maja br., na świecie pracuje 2106 polskich misjonarzy, w tym 1128 księży i braci oraz 626 sióstr zakonnych. Na misjach pracuje aktualnie 311 księży diecezjalnych, najmniej liczną grupę stanowią misjonarze świeccy - 41 osób. Blisko połowa polskich misjonarzy (923) pracuje w Afryce.

Na misjach przebywa 13 polskich biskupów - posługują m.in. w Brazylii, Boliwii, Kamerunie, Kazachstanie, na Madagaskarze i Papui Nowej Gwinei. Decyzją Konferencji Episkopatu Polski tegoroczna Niedziela Misyjna 19 października jest jednocześnie dniem modlitwy i solidarności z prześladowanymi chrześcijanami w Indiach i innych rejonach świata. Tematem XVI Światowego Dnia Misyjnego były słowa: "Uczniowie Chrystusa Sługami nadziei”. Papież w tegorocznym orędziu misyjnym mówi, że misyjna działalność Kościoła jest jego powołaniem i łaską. Mówiąc obrazowo, misje są ogromnym warsztatem tkackim przygotowującym wielkie płótno tożsamości Kościoła. Jest to zadanie wszystkich ochrzczonych wobec tych, którzy jeszcze nie znają Chrystusa i Jego życiodajnej Ewangelii. To Chrystus daje wyzwolenie i nadzieję. To dzięki Niemu rodzi się nowy człowiek. W naszej parafii modliliśmy się w intencji misji i misjonarzy na Mszach św. o godz. 8.00 i 11.00. Liturgię przygotowały dzieci z PDMD.