Europejski Fundusz Rolny na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie Projekt pod nazwą:
„Warsztaty rękodzielnictwa ludowego” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej  
w ramach działania „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju” – małe projekty. Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013
Instytucja zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi

O nowe doświadczenia związane z rękodziełem artystycznym wzbogacili się uczestnicy warsztatów, decoupage, które prowadziła pani Renata Kozioł. Chętnie podzieliła się swoją wiedzą dotyczącą zdobienia przedmiotów z uczestnikami warsztatów. Sztuka decoupage potocznie zwana „sztuką biedaków”polega na przyklejaniu na odpowiednio spreparowaną powierzchnię taką jak szkło, ceramika, drewno czy metal, skórę, tkaninę wzoru wyciętego z papieru, serwetki papierowej, zdobionego papieru ryżowego lub obrazków z różnych innych materiałów.

Ozdabiane w ten sposób rzeczy wyglądają jak ręcznie malowane. Uczestnicy poznali także historię związaną z powstaniem sztuki decoupage, która swoje pierwsze kroki stawiała we wschodniej Syberii, w późniejszym czasie powędrowała do Chin, a stamtąd dzięki wymianie handlowej do Europy. Decoupage łączy się często z różnymi technikami malarskimi. Za jej pomocą można niemal każdy przedmiot w szybki i łatwy sposób efektownie ozdobić. Uczestnicy warsztatów na specjalnie przygotowanych drewnianych podstawkach w kształcie serduszek, kwadratów naklejali precyzyjnie wycięte elementy z serwetek z kwiatowymi elementami i przylepiali je do odpowiednio przygotowanej powierzchni. Odstępy między nimi uzupełniali lakierem, aby całość naśladowała ręcznie malowany wzór.

Do zdobienia przedmiotów wykorzystywali pędzle, farby akrylowe, klej, lakier oraz papierowy motyw, który wybierali sami, kierując się własnymi upodobaniami. Wykonując samodzielnie pracę, zdawali sobie sprawę, że końcowy efekt zależy od ich wyobraźni i kreatywności. Przedmiot ozdobiony własnoręcznie techniką decoupage to doskonały pomysł na prezent dla kogoś bliskiego, a poznanie tajników tej prostej techniki pozwala na tworzenie dekoracji niepowtarzalnych. Ta technika wspaniale nadaje się do przywracania świetności nieco zniszczonym bądź nadawaniu charakteru „nudnym” przedmiotom. Uczestnicy przekonali się, że technika decoupage to hobby dla każdego, pozwalająca wykorzystać wyobraźnię i wykształcić zdolności manualne.